Na dovolenou i s internetem


Většina lidí dnes svůj mobilní telefon nedají z ruky a tak představa, že po celý týden jejich letní dovolené budou bez internetového spojení, je naprosto nemyslitelná a vyvolává doslova noční můry. I když na dovolené internet potřeba ani vlastně není – je mnoho lidí co si neodpustí pravidelné fotodokumentace, co právě dělají a vidí a musí plnit sociální sítě ještě na dovolené. I když je to poměrně zbytečné, nějaké ty data navíc se přece jen hodí a není od věci si na internetu najít užitečné informace třeba o místních památkách nebo najít nejbližší trasu na nějaká zajímavá místa v okolí.
plážové lehátko
Žal bohu dnešní nabídka našich českých operátorů je žalostná a tak se připravte na to, že za mobilní data si v zahraničí trošku připlatíte. Je dobré jimi tedy šetřit a využívat je jen opravdu na nezbytné hledání na internetu. Někdy se dají pořídit výhodné dovolenkové balíčky, vše si ale zjistěte dostatečně s předstihem než na dovolenou odjedete  – ať se nevracíte zbytečně moc zklamaní, až uvidíte svůj výpis na faktuře.

Pozor na Wifi připojení zdarma

Mnohem lepší variantou je využití Wifi zdarma, kterou dnes už najdete téměř všude a to včetně hotelů nebo restaurací – samozdřejmě i v zahraničí. Ušetříte data a můžete na internetu prozkoumat, co chcete. Jen pozor na používání neznámé Wifi. Jen málo lidí se předem zkontroluje, zda se přihlašuje na šifrovanou síť a bez problémů se tak přihlásí na Wifi, přes kterou je může kdokoliv sledovat – co dělá, s kým a co si píše. Což není nikomu úplně příjemné. Je jasné, že když uvidíme Wifi připojení zdarma rozzáří se nám oči a chceme této šance využít – obezřetnost je, ale opravdu na místě. Nikdy nevíte, kdo vás může šmírovat a snadno pak získá třeba vaše přihlašovací údaje nebo jiné soukromé informace o vás. Než se tak přihlásíte, zkontrolujte si, zda je síť, na kterou se chystáte připojit chráněná – má označení se zámečkem.
plážové lehátka na mapě
Do otevřené komunikace se raději opravdu nepouštějte. Dobré je také, podívat se zda se připojujete opravdu na síť, kterou provozuje ten, kdo si myslíte, že ji provozuje – hotel, kavárna, restaurace a ne někdo úplně jiný a cizí.
Vsaďte také na ověřování přihlašovacích údajů – přes sms zprávu pomocí unikátního kódu. Nikdy nevíte, kdo se dívá a hlavně v zahraničí je pak opatrnost opravdu na místě.