Na letišti v Johannesburgu


Nikdy neříkejte nikdy. Protože třeba já jsem si prvních dvacet let života říkal, že se nikdy nepodívám ani do Rakouska, a to toto leželo hned na kopci viditelnými z našich oken a z kopce nad obcí bylo za dobré viditelnosti možné vidět i Alpy. Říkal jsem si, že tam mě soudruzi nikdy nepustí. A byť mě tam také soudruzi nikdy nepustili, tito nakonec zmizeli v propadlišti dějin a já i na o mnoho vzdálenějších místech, než jen v onom banálním Rakousku.

A tak raději neříkejte, že vy se nikdy nedostanete do Jižní Afriky a tedy s šancí padesát na padesát na johannesburské letiště, kam míří všichni s výjimkou těch dopravovaných na stejně mezinárodní letiště v Kapském Městě.

A co si na johannesburském letišti počnete? Nezabloudíte tam, nebudete ztraceni? Nebudete. Beze mě skoro jistě, a s tímto návodem zcela jistě najdete to, co hledáte.

noční letiště

Pokud na tomto letišti přistanete, a je jedno, zda mezinárodním nebo vnitrostátním letem, skončíte v hale v přízemí, kde vás bude podle okolností někdo očekávat za kruhovým hrazením, nebo ne. A pokud by vás tu nikdo nečekal, určitě vzbudíte zájem u nadháněčů taxikářů, jichž se v tomto prostoru pohybuje relativně dost a nabízejí se tak, že vám to neunikne.

Hned vlevo od vchodu (východu) do této haly najdete několik směnáren. A jestli potřebujete jihoafrické peníze, je dobré si je vyměnit právě tady, protože tady to jde jistě a svižně, což se pak o komerčních bankách jinde v této zemi říci nedá.

Pokračujete-li někam dál mezinárodním letem, zamiřte doprava a nahoru. Odletová hala je tam o jedno a půl podlaží výš a je velká, avšak naprosto přehledná. Kdo by mohl zabloudit, když tu jsou hned bezpečnostní a pasové kontroly a za nimi východy seřazené hezky podle čísla?

čekání na letišti

Na vnitrostátní lety je pak třeba zamířit sice také až nahoru, ale pro změnu doleva a až na samý konec budovy. Zabloudit rovněž nelze, protože stačí jenom jít, dokud to jde. A když to už nejde, jste tam.

Vybrat si přepážku letecké společnosti není problém, každá má nad sebou jasné označení, a odbaví vás tu spolehlivě, jako by tady na rozdíl od Evropy neměli v pokoronavirové době problémy s personálem.

A jestli tu snad přesto zabloudíte, dejte mi o tom vědět. Někoho, kdo by to dokázal, bych skutečně rád poznal.