Představujeme e-mopedDíky e-mopedu získáte ekologický dopravní prostředek do města i na výlety
E-moped patří do kategorie elektrických skútrů. Jedná se o jednomístné zařízení s maximální nosností do 120 kg. Krátkodobě jej mohou použít i dvě osoby.
Skútr je zvláště vhodnou volbou, pokud máme zájem o šetrný dopravní prostředek do města. Neprodukuje totiž žádné škodlivé emise, nevydává hluk nebo zápach. Jeho provoz je tedy maximálně ohleduplný vůči lidem i přírodě.

Zaručeně oceníte, že se jedná o velmi kompaktní zařízení malé hmotnosti s vynikajícím točivým momentem. Díky tomu se elektrický moped pohodlně a snadno ovládá. Jeho jízdní vlastnosti oceníte zejména v hustém městském provozu.

Obrázek15

Maximální dojez v závislosti na použité baterii může činit až 80 km. Baterie je osazena olověná či lithiová. Půjde proto o dobře zvolený dopravní prostředek i na výlety. Jízdu v náročnějším terénu vám zpříjemní větší šestnáctipalcová kola a precizní tlumiče.

Dobrou viditelnost ve dne i v noci zase zajistí úsporné integrované LED osvětlení. Díky tomu je jízda na mopedu bezpečná i ekologická.
K praktičnosti na delší cesty přispívá i vestavěný zadní nosič s boxem. Pohodlně do něj uložíte především helmu, ale i jiná zavazadla. Helma zatím v této kategorii sice není povinná u motoristů nad 18 let věku, nicméně její nošení lze nanejvýš doporučit. Postačí i běžná cyklohelma.

Nabíjení vám usnadní vyjímatelná baterie, jíž jsou některé modely vybaveny. Dá se potom dobít i mimo stroj. E-mopedy je možné běžně nabíjet i z klasické 230V zásuvky. Doba nabíjení činí v závislost na kapacitě baterie až 10 hodin.

K elektrickému mopedu nepotřebujete řidičský průkaz

Maximální rychlost mopedu je omezena na 25 km/h a maximální výkon motoru na 250 W. Díky jeho parametrům zařazujeme elektrický moped do kategorie malých mopedů.

Obrázek16

Znamená to pro uživatele v praxi, že nemusí vozidlo nikde registrovat, není povinen platit povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení) a nemá na něm SPZ. Jedná se i o model elektroskútru bez řidičáku.
Takovéto typy elektroskútrů jsou zařazeny do totožné kategorie jako elektrokola. Elektro moped je proto vybaven pedály, které slouží k došlapávání. To není nijak fyzicky náročné, a to i přesto, že celková hmotnost činí až 88 kg.

Nemusíte proto být zrovna aktivní sportovec, abyste jej zvládli používat. Díky tomu vás nezaskočí ani náhle vybitá baterie. I s kompletně vybitým e-skútrem jste schopni jen s využitím pedálů dojet až do cíle cesty.

Na místě následně pohodlně zaparkujete. Povoleno je s elektrickým mopedem i stání na modrých zónách. Doma uložíte svůj skútr i do společných prostor panelového domu. Stejně jako automobil je moped vybaven dálkovým ovládáním s alarmem, abyste se nemuseli obávat ho postavit skutečně kamkoli.