Spojeni internetem


Asi každý zná ten moment, kdy si na Facebooku někoho přidáte, a zjistíte, že se zná se třemi vašimi kamarády, kteří se ale navzájem neznají. Je to trochu děsivé, a hodně zábava. Navíc je to perfektní otvírák konverzace: „Hele, já jsem viděl, že máš na Facebooku AB, odkud se znáte?“ „Z bývalé práce, nosil mi kafe. Odkud ho znáš ty?“ „Z tenisu, ten ti má úder.“ Ani si nevšimnete, a už se bavíte. Jaké jsou tedy výhody propojeného světa?
datový vír
·         Širší obzory. Poznáváte různé lidi, ti mají různé zkušenosti, názory a životní postoje. Můžete pohodlně debatovat, poznávat svět a objevovat sami sebe, aniž byste se museli zvednout od počítače.
·         Kamarádi pomohou. Sháníte dodávku na stěhování, ubytování v Tyrolsku nebo prodáváte dětskou postýlku? Bratr kamaráda vašeho švagra má dopravní firmu. Tchyně vaší bývalé kolegyně má krásný domek hned na úpatí Alp. A mladší sestra vašeho kamaráda z floorbalu měla zrovna nedávno dítě a postýlka by se moc hodila. Věci, které by dříve trvaly týdny, se dnes vyřeší za pár hodin.
·         Nikdy není nuda. Čím více lidí, tím větší šance, že potkáte někoho, s kým si opravdu padnete do noty
Všechno ale není růžové. Hyper-propojený svět má samozřejmě i spoustu záporných stránek.
·         Raketová rychlost. Zatímco dříve vaši nelichotivou fotku z obzvláště vydařeného večírku vidělo asi tak pět lidí, dnes se stejná fotografie šíří raketovou rychlostí. Nejsou bohužel neznámé případy, zejména z řad náctiletých, kdy oběť rozšíření podobného obrázku nebo videa nerozdýchala.
média sociální
·         Plamenné války. Kdykoli napíšete něco byť jen trochu kontroverzního, objeví se v komentářích kamarádka vašeho kamaráda ze základky, a nařkne vás prakticky ze všeho, od topení koťátek až po chabé duševní zdraví.
·         Všichni vidí všechno. Jste si jisti, že chcete, aby vaši rodiče nebo současní či potenciální šéfové viděli, co děláte, když říkáte, že jdete s kamarádkou „na kafe“? Neopatrný příspěvek už stál mnoho lidí místo nebo vztah. Kdo měl vědět, že vaše náhodná známost je ve stejném fotbalovém týmu jako mladší bratr vaší drahé polovičky? Nebo že ten personalista je kamarád spolužačky vaší sestry?