Než vyrazíme na cestu


Ať už vyrazíme na tuzemskou nebo zahraniční cestu, autem, autobusem, vlakem nebo letadlem, vždy nás čeká větší či menší balení potřebných věcí. A výběr kufru nebo jiného vhodného zavazadla. Balení (ani vybalování) zrovna moc oblíbená činnost nebývá. A to ani před cestou na místo, kam se těšíme. Tuto práci nám dost usnadní, když zvolíme praktické a kvalitní zavazadlo. Čemu věnovat při výběru pozornost? Co je nejdůležitější?
vozíky na zavazadla.jpg
Typ a materiál zavazadla
· tašky a batohy– jsou většinou z textilního materiálu, tato zavazadla jsou lehká, mívají spoustu kapes a kapsiček, kam lze něco uložit, pomocí různě důmyslně umístěných zipů se také dá měnit jejich velikost, jsou vhodná pro sportovce a pro akční cestovatele, na místa a aktivity, kde by tradiční kufr pravděpodobně působil jaksi divně, zkrátka do náročnějších terénů (hlavně v přírodě)
dítě s kufry.jpg
· kufry– vyrobeny bývají z kůže, textilu či plastu nebo jsou časté různé kombinace těchto materiálů, výhody kufrů si užijeme v místech, kde bydlíme v jednom zařízení a příliš se nepřesouváme z jednoho místa na druhé, jsou dobré pro manipulaci tam, kde je rovný terén, například v halách na letišti nebo v hotelu, bývají i dost velké a těžké, zde pomohou vhodná praktická kolečka (jsou k dispozici modely se dvěma nebo se čtyřmi kolečky), mezi hodně oblíbenou variantu kufru patří tzv. skořepiny z tvrdých plastů, které jsou odolné a nepromokavé, hodí se i na převážení křehkých věcí

Velikost zavazadla
Menšízavazadla (do 55 cm) používáme na kratší cesty (asi 2 až 3 dny), např. na víkend. Můžeme s nimi i na palubu v letadlech. Ta větší a prostornější využijeme na delších cestách nebo jede – li nás víc, při rodinné dovolené. Velká zavazadla mívají až 80 cm.
cestovní kufr.jpg
Váha zavazadla
Na hmotnost zavazadla musíme myslet hlavně v případě, přepravujeme – li se letadlem. Povolenou hranici určuje vždy letecká společnost. Většinou to je hmotnost 15 až 20 kg.