Vybíráme do kuchyně varnou desku


Tak jednoduché to zas není, vždy je to nějaký kompromis mezi technologií samotnou a jejím dopadem na naše peněženky a pohodlí.

Sklokeramická varná deska

Snadno se udržuje, neboť je její povrch hladký a lesklý. V zimních měsících bývá výhodou zbytkové teplo z plotýnek, které pokrm udrží delší dobu teplý. Moderní design a snadné ovládání je velkou předností této technologie a nutno podotknout, že právě sklokeramické varné desky vítězí nad dalšími dvěma typy varných desek.
varná deska a cibule

Indukční varná deska

Podobá se klasické sklokeramické desce s elektrickými plotýnkami, ale pracuje na odlišném principu. Ohřev se uskutečňuje v samotné varné nádobě, kterou zahřívají vířivé proudy způsobené magnetickým polem indukční cívky. Na tuto desku musíte použít výhradně speciální nádobí (nejlépe hrnce se sendvičovým dnem) a velmi riskantní je používání této technologie lidmi s kardiostimulátory. Výhodou je ale velmi rychlý ohřev a jeho snadná regulace. Nevzniká rovněž žádné zbytkové teplo, plotýnky zůstávají prakticky studené. Úspora elektrické energie je poměrně značná a riziko popálenin o horkou plotnu vůbec nehrozí.

U elektrických varných desek bývá většinou k dispozici tzv. dětský zámek. To je speciální elektronická funkce, která zablokuje ovládání desky malými dětmi při hraní. Děti tedy nemohou vařič přeprogramovat a nechtěně spustit proces vaření.
brambory a hrnec

Plynová varná deska

Většinu lidí napadne u tohoto řešení nebezpečí, které hrozí v důsledku používání plynových spotřebičů, zvlášť v kuchyni. Nebezpečí úniku plynu, požáru a výbuchu je častým strašákem, ale je to opravdu jen strašák. Dnešní plynové desky se vyrábí s bezpečnostními pojistkami, které při nežádoucím zhasnutí plamene okamžitě zavírají přívod plynu. Většina desek je zabezpečena i elektronickým systémem – musíte nejprve stlačit knoflík a teprve pak s ním můžete otáčet. Tato ochrana proti otevření ventilu plynu je opatření hlavně proti malým dětem. Na závěr je nutno připomenout, že přívod zemního plynu do domácnosti a rozvod do jednotlivých místností, tedy i do kuchyně, musí provádět odborník, plynový rozvod musí být ověřen tlakovou zkouškou a proveden v souladu s platnými bezpečnostními předpisy.