Vakoveverka létavá neboli Petaurus breviceps


Jedná se o drobného vačnatce, který měří něco málo přes třicet centimetrů. Ve dne převážně spí, v noci je velmi akčním zvířátkem. Tento vačnatec ve volné přírodě se nachází v rozlehlých tropických lesích v Austrálii. Typické je pro něj aktivní noční život a soužití ve skupině tvořenou až osmi jedinci. Tato skupina je převážně tvořena rodiči a jejich potomky, tudíž se jedná takřka vždy o rodinné uskupení. Pokud nemají dostatek potravy či je pro ně výrazný chlad, stává se, že upadnou do kratšího a hlubšího spánku.
veverka
 
Plachtící veverka
 
Vakoveverka je roztomilým menším zvířátkem, které je zbarveno do šeda či oplývá šedo-hnědým kožíškem. Jak už z výše uvedeného názvu lze odvodit, je schopen tento vačnatec i létat neboli plachtit. Tuto schopnost vakoveverka má díky bláně, která se nachází mezi přední a zadní končetinou zvířete. Délka skoku je obvykle okolo dvaceti metrů, ale jsou i vakoveverky se schopností plachtit až do délky šedesáti metrů. Dlouhý ocas jim slouží coby kormidlo letu. Vakoveverka přes den odpočívá a převážně spí, zatímco v noci se vydává za potravou. Nejvíce jim chutná míza stromů, ale také nektvar z květin, ovoce, hmyz. Nepohrdnou ani drobným obratlovcem.
deštný prales
 
Vakoveverka coby domácí mazlíček
 
Pokud se vakoveverka chová v domácím prostředí, nesmí se v místnosti kouřit! Rovněž klec je možné umývat zásadně jen čistou vodou. Údržba klece se provádí ideálně po dvou týdnech. Pokud v chovu je samec, tak se čistí klec po třech týdnech. Vodu pijí vakoveverky z napáječky. Nicméně pozor! Pouze dávat kojeneckou vodu. Voda z vodovodu neboli chlorovaná by je postupně zahubila. A jelikož se jedná o nočního živočicha, je třeba počítat s rámusem přes noc.
 
Potrava aneb menu pro vakoveverku chovanou v domácím prostředí
 
Především by potrava měla zahrnovat velmi sladké a zralé ovoce, jako jsou například jablka, hrušky, hroznové víno, meloun, kiwi, mango apod. Stejně tak některé druhy zeleniny jsou vhodné, zde se jedná zejména o dýně, okurky, rajčata. Nesmí být opomenuta bílkovina, tj. nejlepší volbou v tomto směru je krmný hmyz čítající cvrčky, šváby apod. V domácím prostředí do jisté míry lze nahradit konzervou pro kočky.
 
Vačnatec si rád pochutná i na dětských piškotech, mléčných výrobcích. Lze naservírovat občas i vařenou rýži či těstoviny společně s jogurtem nebo marmeládou, do které je vhodné jednou týdně vždy přimíchat vitaminový přípravek. Je důležité obměňovat složení, aby strava byla co nejvíce pestrá. Vzhledem k tomu, že vakoveverka má sklony tloustnout, je třeba tento fakt hlídat a krmit adekvátně k fyzické kondici zvířete. Misku na krmení je třeba denně pořádně umýt.