Co jsou termínované vklady?



Pokud se rozhodnete pro termínovaný vklad, nelze od něho v dnešní době bohužel, moc velký výnos očekávat. Spíše můžete předpokládat jen to, že inflace vaše uložené peníze tolik neznehodnotí. Tento vklad, v dnešní době nízkých úrokových sazeb, ocení zejména velmi konzervativní lidé, kteří mají obavu využít například podílové fondy. Pokud máte k dispozici větší sumu peněz a aktuálně ji nepotřebujete, tento vklad je vhodná volba. Peníze se na termínované vklady neposílají pravidelně, částku jednorázově uložíte. Tato částka bývá omezena minimálním vkladem, někdy stačí 100 Kč, jindy zas 100 00 Kč.

balířky dolarů.jpg

Termínovaný vklad přináší obvykle vyšší zhodnocení než spořicí účet. Oproti němu je ale nevýhodou to, že výběr peněz je omezen předem stanovenou dobou spoření. Své peníze tedy můžete vybrat až po určité době. Tyto vklady a jejich výhody se liší podle toho, jakou zvolíte banku, nebo družstevní záložnu.

Úroková sazba je vlastně bankou určené roční procentní navýšení vložené částky. Liší v závislosti na tom, od jakého poskytovatele termínovaný vklad získáte. Výše úroku souvisí také s tím, jak velký finanční obnos vložíte a na jak dlouho.

Každý si ale musí spočítat, zda dá důvěru bance, nebo družstevní záložně. Kdo ale má o své investice obavy, měl by vědět, termínované vklady v bankovních domech a záložnách jsou pojištěny do výše, která je určena zákonem.

Bankovní termínované vklady

Velké množství bankovních domů nabízí tento produkt, je potřeba si v klidu sednout a dle nabídky vybrat tu nejvhodnější dle vaší představy, referencí a hlavně porovnat aktuální úrokové sazby. Konzervativnější klienty často lákají spořicí účty menších bank, pro nové klienty nabízí lepšího úroky a někdy i možnost, mít peníze ihned k dispozici. Ale i tady je třeba kontrolovat výši úrokové sazby, která se může každé tři měsíce změnit.
finanční kurzy.jpg

Družstevní záložny

Tyto záložny (kampeličky, někdy se nazývají spořitelní družstva) konkurují velkým bankám v nabídkách různých spořících a termínovaných účtů. Kdo chce využít jejich služeb, musí se nejdříve stát jejich členem a uhradit členský poplatek. Jeho výše závisí na tom, kolik peněz budete chtít spořit. Členský vklad je sice vratný, v případě krachu o něj ale můžete přijít, jelikož se ho netýká pojištění vkladů. 

Ještě jedna rada na závěr, pokud přeci jen se chcete poradit s finančním poradcem, je dobré si ho ověřit na webu České národní banky. Využít můžete i rejstřík finančních subjektů, který přebírá data od ČNB. A také jestli má investiční poradenství povolené provozovat.