Kinesio tape – ozdoba, nebo pomoc?


            Kinesiotaping je metoda, kterou vyvinul Japonec Dr. Kenzo Kase. Jedná se o elastické pásky, které lze využít různě, podle toho, co je naším cílem. Skládají se z bavlny obalující polyuretanová vlákna a lepidla, což je většinou pryskyřice. Existují klasické tejpy a pak takové, do jejichž složení je přidán turmalín – polodrahokam rozdrcený v lepidle pásky. Ten polarizuje buněčné membrány a zlepšuje prokrvení v místě aplikace.
sportovní páska

Jak můžeme tape použít?

            Účinek tapingu závisí na způsobu aplikace. Tape nejčastěji lepí fyzioterapeuté. Pásky mohou například stimulovat svaly – nejčastěji se lepí na ochablé, které pracují málo. Naopak lze inhibovat, tedy tlumit ty svaly, co vytváří nadměrnou aktivitu a jsou přetížené. Zajímavé je, že při správném druhu aplikace dokáží pomoct s korekcí těla, třeba u protrakce ramen, jíž trpí skoro každý člověk. Také mohou zmenšit otoky nebo snížit bolest a fungují i jako zpevnění například u sportovců. V neposlední řadě podporuje a zlepšuje proudění lymfatického systému.
            Výsledný účinek se objeví při vhodně zvolené aplikaci pásky. Ta má nějaké elastické vlastnosti, tudíž se může natahovat. Účinek závisí právě na míře napnutí tejpu.
tejpování kolena

Co barvička, to jiný účinek

            Hodně lidí si myslí, že pásky se liší svými vlastnostmi podle toho, jakou má barvu. Koluje spousta mýtů, mezi nimi třeba ten, že modrá barva má chladivý účinek, avšak není to pravda. Barva tejpu nemá absolutně žádný vliv na jeho účinek. Všechny barvy mají stejné vlastnosti. Fyzioterapeut má většinou několik barev na výběr, abyste si mohli zvolit tu, která se vám líbí nejvíc. Nejvíce paletu barev ocení děti.
            Sportovci, kteří se věnují své zálibě i závodně, v některých případech musí koukat na to, jaké barvy jsou povolené při zápasech či závodech. Některé sporty vyžadují pouze béžovou, jiné béžovou a černou, také se hledí například na barvy klubu. Proto, v případě, že závodíte, hlavně ve vyšších soutěžích se na barvu pásek hledí, zeptejte se, které barvy jsou povolené.

Méně je někdy více

            Pakliže vidíte člověka, který je oblepený od hlavy k patě tejpy, máte dvě možnosti, jak o něm smýšlet: za prvé, zrovna jde z kurzu tejpování, za druhé, jeho fyzioterapeut za moc nestojí. Čím více pásek na sobě máte, tím více nových vjemů hrnete na tělo a to pak neví, co dělat dříve. Ideální je použít co nejmenší množství tejpů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup