Odkud koupit štěňátko?Správný chovatel ví, že stejně jako záleží na plemeni pejska, záleží možná i více na podmínkách, ve kterých se narodil, a ve kterých vyrůstal. Jestli tedy vybíráte svého nejlepšího přítele, pravděpodobně Vám bude záležet na tom, aby byl zdravý a ze svého nejzazšího dětství si nenesl žádná traumata. Z tohoto důvodu pečlivě vybírejte chovnou stanici, odkud štěně koupíte. Na co se přitom dívat?

dvě štěňata

  1. Zdraví předchozích štěňat

Úmrtnost, nebo naopak vysoký věk dožití štěňat z předchozích vrhů Vám může hodně napovědět i o budoucím zdraví Vašeho pejska. Samozřejmě záleží i na péči majitelů, ke kterým se štěňata dostanou. Pokud se ale dožívají vysokého věku, může to vypovídat o genetické kvalitě chovu.

  1. Transparentnost

Tímto není myšlena transparentnost finanční. Seriózní chovatel nebude mít problém, pokud se budete chtít přijet podívat na štěňata i podmínky chovu jindy než při odběru, představit Vám chovné psy a podat informace o předchozích vrzích, zdravotním stavu a čemkoli dalším.
smutný pejsek

  1. Počet, zdravotní stav a podmínky chovných psů

Pokud přijedete k chovateli na prohlídku štěňat, krom roztomilých drobečků si všímejte hlavně prostředí. Čisté a útulné prostory, možnost venkovního výběhu, dostatek prostoru, pozornosti, a zdraví chovní psi jsou předpokladem k tomu, abyste si domů dovezli zdravé a psychicky vyrovnané štěně.

  1. Ochota sdílet a diskutovat informace

Seriózní a zodpovědní chovatelé dělají všechno pro to, aby o jejich štěňata bylo i v novém domově dobře postaráno. Naprostým standardem jsou tedy základní rady a doporučení ohledně péče o pejska, které někdy můžete dostat i s sebou domů v tištěné formě.
malý mopsík

  1. Krmení

Chovné stanice s vysokým standardem kladou důraz na kvalitní stravu psů. Na Váš dotaz budou jistě schopní i vysvětlit, proč krmí daným typem krmiva, a která krmiva jsou naopak zcela nevhodná pro dané plemeno.