Vydejte se na Praděd


Jeseníky jsou pohořím, které se táhne na severovýchodní straně naší republiky. Svým územím zasahují do Olomouckého kraje a nabízí milovníkům přírody mnoho míst, kde se mohou kochat, nebo si také zasportovat či poznávat něco nového.
panorama hor
Nejvyšší horou Hrubého Jeseníku je tedy Praděd. Chlubí se výškou 1492 metrů a na svém vrcholu má vysílač, v jehož útrobách se nachází rozhledna. Když se na její vyhlídku necháte vyvézt výtahem, ocitnete se jen o čtyřicet centimetrů níže, než kdybyste stáli na vrcholu Sněžky. Za ideálních povětrnostních podmínek můžete nejvyšší horu naší republiky, a také Krkonoše spatřit. Kochat výhledem se můžete samozřejmě na celé panorama vrcholků i nížin úžasných Jeseníků, nebo na nedaleké Beskydy, ale i Malou Fatru.
V budově vysílače je kromě rozhledny a restaurace, kde se můžete po výstupu nahoru osvěžit něčím dobrým k pití a naplnit své břicho výborným jídlem, také hotel. Kdo si zde zaplatí ubytování, určitě nebude litovat. Neskutečně blízko hvězdné oblohy, obklopeni nádhernou, ale také drsnou přírodou, uprostřed fascinujícího ticha se ocitnete jak v letních, tak i zimních měsících.
Cestu na Praděd můžete zvolit po pohodlné asfaltové silnici, která se mírným stoupáním stáčí k vrcholu. Výchozím bodem pro tuto túru je Ovčárna, zde můžete po zaplacení poplatku za jízdu do chráněné krajinné oblasti, zaparkovat své auto. Nahoru se však dostanete také autobusem, který zde co hodinu kyvadlově jezdí.
Pokud se chcete vyvézt pohodlně svým autem, zaplatíte 250 Kč v létě, 450 Kč pak v zimních měsících. Povolení k jízdě zakoupíte přímo na odbočce k vrcholu na místě zvaném Hvězda. Odtud však také vyjíždí autobus, cena jedné jízdenky je pak 21 Kč.
modrá obloha
Z ovčárny už je to pak pohodová pěší cesta, kde není problém se dostat třeba i s kočárkem. Z vrcholu Pradědu zpět k autu nebo autobusu se můžete dostat bleskově třeba na zapůjčené koloběžce, a že je to také parádní adrenalinový zážitek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup